Prechod na navigáciu vodorovná Prechod na navigáciu Hlavné menu
Termálne kúpalisko Chalmová s celoročnou prevádzkou,autokemping ,ubytovanie

Informácie

Obec Bystričany

Obec Bystričany s necelými 2000 obyvateľmi sa rozkladá po oboch brehoch rieky Nitry. Na ľavom brehu rieky ležia Staré Bystričany a časť Vieska. Pozdĺž toku rieky sa rozkladá časť Chalmová, so samostatnou časťou termálneho kúpaliska na pravej strane rieky Nitry. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1388.


 

Chalmová

 

 

 

 


Písomne doklady hovoria o tom, že existovala už v 14. storočí, ale o staršom osídlení svedčí kostol sv. Anny, ktorý bol pôvodne postavený v románskom slohu v 12. storočí, upravený v 16. storočí a rozšírený priečne postaveným novým kostolom v roku 1730. Je tretím najstarším kostolom na Slovensku.


 

Termálne kúpalisko Chalmová

Je najväčším lákadlom pre turistov – obce Bystričany. Nachádza sa 20 km od okresného mesta Prievidza a 15 km od mesta Partizánske. Termálna horúca voda sa v tejto oblasti nachádza od nepamäti. Prvá zachovaná obrazová správa je z roku 1923, kedy bol vybudovaný prvý drevený zakrytý bazén a v roku 1927 sa po prvýkrát vyberalo vstupné 2 Kčs.Kúpalisko je situované v peknom tichom prostredí priamo pod Drieňovým vrchom pohoria Strážovská vrchovina. Termálne pramene s teplotou vody od 25°C do 34°C sa nachádzajú na viacerých miestach v areáli kúpaliska. Okrem prameňov sú vybudované tri vrty s hĺbkou od 150 do 217 m a teplotami vody od 31°C do 42°C. Z týchto zdrojov sú plnené všetky bazény termálneho kúpaliska. Zaujímavosťou sú dva kryté regeneračné bazény s celoročnou prevádzkou, postavené priamo na termálnych prameňoch. Teplá termálna voda do nich vyviera priamo z prameňov na dne bazénu. Teplota vody v bazénoch sa pohybuje 32 - 34 °C a 37 – 40°C a reguluje sa vodou z vrtov.

Najväčším bohatstvom kúpaliska je termálna minerálna voda, ktorá je charakterizovaná ako prírodná, síranovo – hydrouhličitanová, vápenato – horečnatá, hypotonická s mineralizáciou 1200 – 1600 mg/l.

Chalmovská termálna voda má blahodárny vplyv na regeneráciu síl chorých aj zdravých a pozitívne pôsobí na pohybové ústrojenstvo. Vyhľadávaná je pre svoje liečivé účinky po úrazoch a zlomeninách.


 

webygroup

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá

Autor fotografií: Ivan Bartoš

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

1144000

Úvodná stránka